Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tygodniowy przegląd prasy 11.12.2022: Ogrodzieniec, 4.12-10.12.2022. Poznaj najważniejsze informacje z Ogrodzieńca

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Ogrodzieńca czytali w ostatnim tygodniu najchętniej
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Ogrodzieńca czytali w ostatnim tygodniu najchętniej CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Ogrodzieńca, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 4.12 a 10.12.2022. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Dzik jest dziki, dzik jest zły? Coraz częściej spotkasz go na swojej drodze w środku miasta. Dlaczego dzikie zwierzęta wychodzą z lasu?”?

Przegląd tygodnia: Ogrodzieniec, 11.12.2022. 4.12 - 10.12.2022: top 3 artykuły

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Dzik jest dziki, dzik jest zły? Coraz częściej spotkasz go na swojej drodze w środku miasta. Dlaczego dzikie zwierzęta wychodzą z lasu?

Zwierzęta wkraczają do miast nie od wczoraj, chociaż to w ostatnich latach możemy spotkać je na naszej drodze coraz częściej. Rodziny dzików szukają jedzenia w śmietnikach, zdezorientowane łosie błądzą w poszukiwaniu nowego miejsca do życia, bywają też sarny, jelenie i lisy. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się dzieje, a sposobów na to, żeby nie zachęcać ich do przekraczania progów naszych ogródków, jest kilka. O dzikich zwierzętach w miejskiej dżungli i co zrobić, kiedy je spotkamy, opowiada dr. inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

📢 Idziemy na przedświąteczne zakupy, a tam karp droższy o 75 proc. niż rok temu. Dlaczego ceny tak urosły?

Ryba to jeden z symboli polskiej Wigilii Bożego Narodzenia. Jeśli zdecydujemy się na karpia, cena może nas zmrozić, mimo że sam karp mrożony nie jest. Postanowiliśmy sprawdzić, które z produktów kojarzonych z przygotowywaniem świątecznych dań najbardziej podrożały. Są i takie, których ceny nie uległy zmianie. Na stawki wpływa nie tylko dostępność produktów, ale też koszty ich wytwarzania.

📢 Kontrola z ARiMR w gospodarstwie. Jak się do niej przygotować? Zasady i rady rolników

„Kontaktowali się ze mną z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w celu powiadomienia o kontroli, będą sprawdzać dokumenty i działki. Ktoś ma jakieś rady jak się dobrze przygotować?” - pyta rolników kolegów po fachu. Ci chętnie podpowiadają. ARiMR także wyjaśnia, na czym polega kontrola na miejscu z tytułu płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Są dwie metody: inspekcji terenowej oraz FOTO.

Spraw prezent sobie albo bliskiej osobie

Materiały promocyjne partnera

Tygodniowa prasówka 11.12.2022: 4.12-10.12.2022 Ogrodzieniec: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Ogrodzieńcu. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Essa Młodzieżowym Słowem Roku 2022. Co oznacza? Czy młodzież go używa? „To słowo radosne, pełne entuzjazmu”

Młodzieżowym Słowem Roku 2022 została essa, pokonując takich kandydatów jak m.in. slay, rel, gigachad, sigma czy łymyn. „Zwyciężyło słowo radosne, pełne entuzjazmu i luzu” – podkreśla prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. Czy młodzi ludzie rzeczywiście używają tego słowa i w jakich okolicznościach? Okazuje się, że essa może wyrażać rozmaite uczucia, ma też swoje wyrazy pochodne. Jakie? Sprawdźcie!

📢 Małgosia Rozenek już ubrała choinkę. Świąteczne wnętrza gwiazdy „Dzień dobry TVN”. Tak Małgosia Rozenek udekorowała dom na Boże Narodzenie

Świąteczna choinka Małgosi Rozenek-Majdan prezentuje się pięknie i elegancko. Nowa prowadząca śniadaniówki „Dzień dobry TVN” zawsze starannie przygotowuje się do Bożego Narodzenia. Celebrytka jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych i chętnie dzieli się z fanami zdjęciami świątecznych dekoracji domu.. Właśnie udostępniła na swoim instagramowym profilu filmiki, w których pokazuje bożonarodzeniowe ozdoby w willi w Konstancinie. Zobacz, jak modnie ozdobiła dom na Boże Narodzenie Małgosia Rozenek. Tak telewizyjna gwiazda przygotowuje się do świąt wraz z Radkiem Majdanem i synami.

📢 Czego szukaliśmy w Google w 2022 roku. Oto najczęściej wyszukiwane przez Polaków słowa kluczowe. Gry, filmy, osoby i więcej

Powszechny dostęp do internetu pozwala nam na bieżąco sprawdzać wszystko, co nas aktualnie ciekawi. Google przedstawiło właśnie dane o nazwie „Rok w wyszukiwarce”, które pokazują, jakie słowa kluczowe najbardziej interesowały Polaków w 2022 roku. Jest kilka niespodzianek. Sprawdźcie wyszukiwania Google w 2022 roku.

📢 Próbny egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego z Operonem. Opinie uczniów i tematy wypracowań. Gdzie można znaleźć odpowiedzi i arkusz?

Próbne egzaminy ósmoklasisty z Wydawnictwem Operon trwały w terminie 6-8 grudnia. We wtorek (6 grudnia) uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. Sporo osób zastanawia się, jakie były tematy wypracowań i zadania egzaminacyjne. Pojawiają się opinie uczniów na temat testu.

📢 Kwiaty cięte w PRL-u. Goździki były obowiązkowe, ale bukiety robiono też z innych kwiatów. Zobacz, co zdobiło wazony przed laty

W czasach PRL-u w kwiaciarniach był mniejszy wybór niż obecnie, a niektóre kwiaty pojawiały się tylko sezonowo, jak np. tulipany wiosną. Jednak te, które były, cieszyły kolorami i zapachami oraz niemal obowiązkowym przybraniem z asparagusu. Przypominamy najbardziej popularne kwiaty cięte PRL-u.

📢 Pensje nauczycieli w 2023 roku. Ile zarobi nauczyciel początkujący? Co z wynagrodzeniami nauczycieli akademickich? Podwyżki i obietnice

„Wynagrodzenia nauczycieli” oraz „podwyżki dla edukacji” to frazy, które mogłyby konkurować w plebiscycie na słowo roku 2022. Zawód nauczyciela traci swój prestiż, a coraz większa liczba wolnych etatów świadczy o tym, że pensje nauczyciela nie zachęcają do pracy w szkole, czy na uczelni. Od 1 stycznia 2023 średnia pensja nauczyciela wzrośnie. Ile wyniosą podwyżki? Na co realnie mogą liczyć nauczyciele w 2023 roku?

📢 Jarmarki bożonarodzeniowe - ceny. Sprawdziliśmy, ile wydasz. Kwoty zaskakują!

Każdego roku w listopadzie i grudniu w głównych polskich miastach otwierają swoje podwoje jarmarki bożonarodzeniowe. Również każdego roku część internautów narzeka na wysokie ceny przysmaków, atrakcji i ozdób, które kupić można na jarmarcznych straganach. Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny na jarmarkach bożonarodzeniowych w całej Polsce w sezonie 2022. Ile kosztuje grzane wino, ile gofr i ile wyda na wycieczkę po jarmarku 4-osobowa rodzina? Czy inflacja i kryzys bardzo podniosły ceny i czy faktycznie paragony grozy są bardzo groźne? Przekonajmy się.

📢 Typ urody. Sprawdź, jakiej narodowości jest twój wygląd i czym się charakteryzuje. Zobacz, jakie kolory będą ci pasować

Z pewnością większość z pań charakteryzuje swój typ urody według pór roku. Czy wiedziałaś, że istnieje jeszcze jeden podział? Oto osiem głównych rodzajów znanych w Europie i na świecie. Sprawdź, który najlepiej opisuje twój wygląd.

📢 Rak jelita grubego a dieta roślinna. Spożywanie produktów pochodzenia roślinnego zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów, zwłaszcza u mężczyzn

Rak jelita grubego to podstępna choroba, na którą co roku zapada ok. 18 tys. Polaków, a każdego dnia 33 osoby umierają wskutek rozrostu komórek nowotworowych w jelicie. W profilaktyce ważne jest regularne wykonywanie kolonoskopii, spożywanie odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego, a także unikanie niektórych pokarmów. W najnowszej analizie naukowcy zaobserwowali, że spożywanie znacznej ilości produktów roślinnych może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka jelita grubego, szczególnie wśród mężczyzn.

📢 Pomarańcze to nieodłączny element Bożego Narodzenia? Oto kilka sposobów na to, jak wykorzystać skórki tych owoców. Wysprzątasz dom na błysk

Pomarańcze, zwłaszcza o tej porze roku są słodkie, soczyste i pięknie pachną. Skórki tych cytrusów mają też wiele zastosowań. Pomogą w sprzątaniu, codziennej pielęgnacji, w ogrodnictwie, ale też jako składnik przepisów. Po co wyrzucać, skoro można je wykorzystać? Pomarańcza to źródło witamin, które świetnie smakuje, jeśli jednak wyrzucasz skórki do kosza – wkrótce przestaniesz. Oto kilka sposobów na wykorzystanie skórki pomarańczy.

📢 Czy biologii można uczyć prosto i ciekawie? O tym, jak zachwycić dzieci biologią, rozmawiamy z Magdaleną Jarzębowską

Czy lekcja może być ciekawa na tyle, że uczniowie nawet po dzwonku nie chcą wyjść z sali? Jak się okazuje – może i to nie jedna lekcja, ale właściwie każda. Udowadnia to każdego dnia Magdalena Jarzębowska, nauczycielka biologii i jednocześnie autorka facebookowego profilu „Biologica - czyli jak uczyć biologii prosto i ciekawie”. Każda lekcja jest inna, bo musi być nie tylko dopracowana merytorycznie, czy wzbogacona o ciekawostki albo doświadczenia, które zaintrygują uczniów. - Aby zainteresować uczniów, trzeba ich poznać. Wiedzieć, do kogo mówimy i wiedzieć, jak to robić - przekonuje „Biologica”.

📢 Dziecko płacze i nie chce zasnąć? Ten sposób je uspokoi – twierdzą naukowcy. Czy dzięki ich patentowi niemowlęta zaczną przesypiać noce?

Czemu dziecko płacze? To pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców nie mogących uspokoić płaczącego niemowlaka. Dotychczasowe badania pokazały, że noszenie małych dzieci na rękach działa na nie kojąco. Teraz naukowcy znaleźli metodę, która umożliwia nie tylko wyciszenie malca, ale także ułatwiającą jego usypianie. Co kryje się za liczbami 5-5-8?

📢 Bigos, kapuśniak i pierogi. Oto 9 najlepszych przepisów na dania z kapusty kiszonej. Te potrawy przydadzą się na Boże Narodzenie

Kiszona kapusta to uniwersalny składnik wielu dań z kuchni polskiej. Najczęściej kiszonka kojarzona jest z aromatycznym bigosem, kapuśniakiem albo pasztecikami do barszczu czerwonego. Zebraliśmy najsmaczniejsze dania z kapusty kiszonej, które przygotujesz nie tylko na święta Bożego Narodzenia.

📢 Zmiany w emeryturach rolniczych 2023. Rząd zapowiada wysoką waloryzację świadczeń z KRUS, jest już projekt ustawy

Wysokość emerytury rolniczej budzi dużo emocji, ponieważ jest stosunkowo niska, sama składka również. Rolnicy nie mają wpływu na jej wysokość. Premier Morawiecki zapowiedział pod koniec września "znaczną kwotową waloryzację" wszystkich emerytur wypłacanych producentom rolnym. 8 października w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy, który zakłada zmiany w waloryzacji emerytur rolniczych w 2023 roku. Już nie będzie tak, że emerytura podstawowa w KRUS wyniesie mniej od tej najniższej.

📢 Subtelne i pomysłowe ozdoby świąteczne. Efekt jest wyjątkowy! Sucha porcelana zachwyci dorosłych i dzieci

Sucha porcelana. Co to takiego? Najprościej mówiąc, to ładniejsza alternatywa znanej wszystkim masy solnej. Z suchej porcelany (nieraz nazywanej zimną porcelaną) można wykonywać plastyczne prace, które po wyschnięciu wyglądają jak zrobione z porcelany. Przez gotowe figurki lekko prześwituje światło – i tę cechę masy warto wykorzystać, przygotowując świąteczne ozdoby czy własnoręcznie wykonane upominki. Wspólne przygotowania to czas na pogłębianie relacji z dzieckiem, a plastyczne zajęcia uczą skupienia i manualnej zręczności.

📢 Nalewka z jemioły na nadciśnienie i miażdżycę. Wzmocni organizm i poprawi trawienie. Skorzystaj z właściwości jemioły i wypróbuj przepis

Jemioła sprawdzi się nie tylko jako ozdoba naszych domów w czasie świąt. Mało kto wie, że oprócz pretekstu do pocałunków pod jemiołą można ją wykorzystać również do leczenia wielu schorzeń. Ten pasożytniczy krzew zawiera bowiem wiele cennych dla zdrowia substancji. Nalewka z jemioły jest szczególnie polecana osobom z nadciśnieniem, problemami trawiennymi oraz chorującym na miażdżycę. Poznaj cenne właściwości jemioły i wypróbuj prosty przepis na nalewkę z jemioły.

📢 Miasto miastu nierówne. Powstał ranking najlepszych i najgorszych miast świata do życia i pracy. Gdzie najbardziej warto się osiedlić?

Jeśli planujecie kiedyś przenieść się do innego miasta lub nawet kraju, by popracować trochę w zupełnie nowym otoczeniu, powinniście zawczasu sprawdzić, gdzie emigrantom żyje się i pracuje najlepiej. Powstał nowy ranking najlepszych i najgorszych miast do osiedlenia się i zarabiania pieniędzy. Oba końce listy zawierają niespodzianki. Gdzie warto się przeprowadzić, a których miast należy unikać? Zapraszamy do galerii z wynikami rankingu.

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na ogrodzieniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto