Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biało-czerwony Zamek w Podzamczu. Mieszkańcy uczcili sierpniowe wydarzenia roku 1920

OPRAC.: Redakcja
Obchody setnej rocznicy cudu nad Wisłą zorganizowane przez gminę Ogrodzieniec odbyły się w Podzamczu

Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Obchody setnej rocznicy cudu nad Wisłą zorganizowane przez gminę Ogrodzieniec odbyły się w Podzamczu Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Gmina Ogrodzieniec
To było święto wolności i patriotyzmu, jakie mieszkańcy gminy Ogrodzieniec pokazali w sercu Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Na dziedziniec Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu, mieszkańcy weszli niosąc wspólnie długą biało-czerwoną flagę.

Tę piękną biało-czerwoną uroczystość zorganizowano 28 sierpnia, by uczcić ważne wydarzenia sierpniowe z 1920 roku. Chodzi o setną rocznicę tzw. cudu nad Wisłą, czyli bitwy warszawskiej. Była to żywa lekcja historii, połączona z prelekcjami odnosząca się do pamiętnych wydarzeń z sierpnia 1920 roku.

Trochę historii: bitwa warszawska

Przypomnijmy. Bitwa warszawska, to wojskowa operacja w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy wojskami sowieckiego Frontu Zachodniego Michaiła Tuchaczewskiego , a armiami Wojska Polskiego zgrupowanymi nad Wisłą, decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Znalazłszy się w krytycznej sytuacji, u progu spodziewanej przez wielu klęski, oddziały polskiego wojska zdołały odepchnąć i pokonać nacierającą Armię Czerwoną. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany rozpętania międzynarodowej rewolucji.

Korowód z flagą wszedł na zamek

By lokalnie uczcić te wydarzenia, mieszkańcy spotkali się na ryneczku w Podzamczu. Tam uformował się barwny korowód. Niosąc długą flagę Polski mieszkańcy weszli na dziedziniec zamku w Podzamczu. Na czele biało-czerwonego korowodu szla Anna Pilarczyk, burmistrz Ogrodzieńca i ks. Jacek Furtak, proboszcz ogrodzienieckiej parafii. W wydarzeniu wzięli udział radni, posłowie, strażacy i mieszkańcy gminy Ogrodzieniec.
Potem uczestników tego historycznego happeningu, czekała prawdziwa żywa lekcja historii, zorganizowano dla nich pokazy i prelekcje dotyczące strojów z lat dwudziestych, pokazy militarne, występy artystyczne i wiele innych atrakcji.
W malowniczych ruinach zamku ks. Jacek Furtak odprawił też uroczystą mszę za Ojczyznę.

Biało-czerwony zamek w Podzamczu

Tego wieczoru Zamek w Podzamczu miał podświetlenie w dwóch dominujących kolorach – białym i czerwonym. Wrażenia były niezapomniane.
Przedsięwzięcie zorganizowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ogrodzieniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto